قیمت تخته چند لایی

قیمت تخته چند لایی

قیمت تخته چند لایی

قیمت تخته چند لایی : تخته لایه ورقه هایی هستند که بعد از تبدیل کردن چوب کاملا خام به لایه هایی نازک تر شده و بعد با مخلوط کردن این لایه ها با چسبها و قرار گیری آنها بر روی همدیگر (به شکل راستا و پودی ) و فشرده کردن و چسباندن آنها با پرس هایی مخصوص با فشاری بسیار قوی بر ورقه تخته ی لایی که به اصطلاح چند لا و سه لا نامیده می شوند به به دست می آیند .

تخته ی لایه ای به طور کلی از چسباندن لایه ها یی که به شکل فرادا (3 لا -5 لا – 7 لا -9 لا و … ) تهیه می شوند .

به خاطر مشخصات فیزیکی  و مکانیکی متناسب و مقاومتی بسیار بالا در برابر فشارها و تغییرات رطوبتی کاربرد هایی فراوان دارند .

تخته ی لایه ها به دلیل استفاده کردن از چوب هایی مانند گرد بینه درجه یک و مرغوبتر یکی از ورقه های از جنس چوبی هستند که به خاطر گران بودن نسبت به نیوپان و ام دی اف ها  در کشورعزیز مان ایران کمتر از آن استفاده می گردد .

اما در دیگر کشورهای رو به توسعه و یا توسعه یافته از مصرفی بالاتر برخوردارند .

در تولیدات تخته ی لایه  می توانیم با افزودن چسب هایی نظیر فنول ها آنها را ضد آب تولید نموده تا در صنایع ویژه و یا مصارف خارجی و یا خانه هایی ازجنس چوبی استفاده نمود . این نوع از تولیدات که با چسب های از جنس فنول فرمالدیید ساخته می شوند با دارا بودن استاندارد های (WBP) که مخفف شده عبارت (Water of boiled Proof) به معنای ضد اب جوش شده هستند را دارا می باشد .

در تولیدات تخته ی لایه های عادی از چسب هایی ملامینه استفاده می شود . آنها را به اصطلاح ضد نم می گویند و بیشتربرای مصارف درونی و یا در مناطق مرطوب و سرپوشیده شده استفاده می گردند .

و همچنین در تولیدات تخته لایه  از جنس  چوب های گوناگون (بستگی به اینکه کدام کشور تولید کننده است) استفاده می گردد .

که کلا در روکش رویه از چوب هایی بهتر و بی عیب تر استفاده می شود و بنا بر نوع این روکشی ها به آنها درجه بندی ها و کیفیت هایی می دهد که در کل دارای انواع (A-B-C-D) درجه بندی می شود هرچه که تعداد گره ها ونقص های چوب ها در آنها کمتر باشند به درجه ی کامل A که نشان از کیفیت بسیار بالا تری است نزدیک تر می گردند (صد البته این نوع  از درجه بندی در برخی از کشورها با حروفی دیگر پایه گذاری می شود )

قیمت تخته چند لایی

مصارف بالای تخته لایه ها ( قیمت تخته چند لایی ) :

محصولات تخته ی لایی در تمام مصارف صنایع، ساختمان ها ، دریایی مانند ساختن مصنوعات ازجنس چوبی ،واگن سازی ها ، مبلمان ، دکوراسیون منازی ، درب سازی – قایق سازی – کابینت – قالب ساختمانی – قالب جعبه ی برش یا (دایکات) -هواپیما سازی – ساختن خانه های چوبی و … کاربرد دارند .

جزییات و ویژگی های فیزیکی و مکانیکی تخته های لایه  حاصل شده از گونه های مختلف جنس چوب :

1- {راش ها} ، 2- {مرانتی ها} ، 3- {کروئینگ ها} ، 4- {بالائو ها} ، 5- {مربائو ها} ، 6- {اکالیپتوس ها} ، 7- {روسی نژاد} ، 8- {توس یا (غان)} ، و {صنوبر} ،

(لازم به ذکر است ویژگی های فیزیکی و مکانیکی تخته های فوق متعلق به جنس چوب خام بوده است و در استحکامات آنها به این دلیل که لایه لایه شدن و سپس چسبانیدن آنها به صورت راست شده و پودی تغییرات بیشتر و بهتری در تحمل کردن به خمش ، آلاسیته یا مقاومت به قیچی شدن ، و ضریب کشسانی و درصدهایی از اعوجاج پدید می آیند) .

قیمت در تخته ی چند لایی

 

گونه ی از جنس چوب موارد مصرف در تخته چند لایه ای: به شکل كلی گونه هایی که مورد استفاده این صنایع در ایران و کل دنیا هستند عبارتند از: راش – افرا – توسكا – گردو – نمدار- گونه های پهن برگ – و گونه هایی ازدرختان پهن برگ وارداتی بمانند: سامباها – آكاژها – آكومه ها – ماهاگونی ها و گونه هایی رایجتر در جهان عبارتند از: دو گلاسها- پیسه آ- ساپن- ملزها  و اكالیپتوس ها که این چوب ها هم با توجه داشتن به نرمتر یا سختی آنها در نتیجه قیمت تخته چند لایی کاملا مختلف هستند .

  تخته سه لایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *