تخته چند لایی در تبریز

تخته چندلایی در تبریز

 

تعاریفی کوتاه از تخته ی چند لایی یا سه لایه:

تخته چند لایی در تبریز بدین گونه ساخته می شوند که در ابتدا چوب ها را به لایه هایی نازکتر برش می زنند ،و سپس چسبی را بین این لایه ها می ریزند ،و بعد لایه ها را تحت فشاری زیاد قرار می دهند .

تمام مواد به شکل یکدست به هم چسبیده شده و برای مدتی در این شکل و حالت قرار می گیرند ،و سپس تخته ها یی که آماده شده را به شکل چهار ضلع شده برش می زنند و کاملا مرتب سازی می کنند . از چسب ها ی بسیار زیادی برای پوشش دهی به لایه های میانی آن استفاده می کنند و در دو طرف تخته ها را اصلاح می کنند .

تخته چند لایی در تبریز از پانل هایی که آماده شده به شکل چند لایه ای بر روی یکدیگر انباشته میکنند  و از حیث طولی و عرضی قالب بندی انجام می شود .

تخته چند لایی در تبریز تقریبا دارای ضخامتی در حدود 3 تا 18 میلی می باشند و تعداد کل لایه ها باید حتما فرد باشد . برای متصل کردن لایه ها از چسب های اوره فرمالدیید با غلظتی در حدود 62 % ( مواد جامد ) استفاده می کنند .

اگر در تولید کردن تخته هایی از نوع چند لایی ضد آب مد نظر باشد در تولید کردن آن از چسب های فنل فرمالدیید استفاده می کنند .

برترین چوب هایی که در کشور عزیزمان ایران جهت تولیدات تخته چند لایه استفاده می کنند میتوان به صنوبر ، راش و ملچ اشاره کرد . با ارزش ترین تخته های سه لایی که از جنس چوب درختان سخت تر چوب ساخته شده اند میتوان به درختان بلوط – توس و نوع هامون که دارای چوبی سخت هستند اشاره کرد .

تخته چند لایی در تبریز که با نرم چوبها مانند چوب درختان سرو و کاج هستند نسبتا ارزان ترند و دارای دوام و استحکامی کمتر هستند . تخته ی سه لایی ارزانتر که با خمیر نشاسته ای ، چسب حیوانی یا کازئین به هم چسبیده شده اند .

مقاومت در این نوع از چسب ها در برابر آب و نم کمتر است و انواع بهتر با رزین چسبانیده می شود .

تخته چندلایی در تبریز

مزایا : کم شدن هم کشیدگی و وا کشیده شدن و افزایش پیدا کردن مقاومت های مکانیکی ، کم شدن رطوبت پذیری به دلایل لایه نازک چسبی که مقاومت در برابر آب را داراست .

مزیت هایی مانند عایق حرارت بودن ، عایق صوت بودن ، عایق جریانات برق بودن و دافع ضربه دارند . این نوع از تخته ها در شکل  طولی  و عرضی برابر بوده  و در مقایسه با شکاف پذیری و تغییر شکل دهی مقاومت بالایی دارد و میزان وزن آنها در شرایطی خشکتر و مرطوب تر ثابت می ماند .

می توانیم به راحتی آن را سوهان بزنیم ، سوراخ کنیم، سنباده کنیم ، رنگ زنیم و بچسبانیم . قابل باز یافت شدن هستند و به محیط زیستمان آسیب نمی زنند .

ذکر چند مثال به عنوان نمونه:

 کف پوش هایی چند لایه با استفاده از لایه ی با تعداد بالا از تخته سه لا یه و یا تخته ی هفت لایه ای ساخته شده اند.

برتری اصلی این کف پوش های چند لایه این هست که دارای لایه های بالاتر روکش معمولا ضخیم تر هستند ، حدودا 4 الی 6 میلی ضخامت قطر آنها می باشد . این نوع از کف پوش ها قویتر و پایدارتر هستند و از حیث گرمایشی خیلی مورد توجه قرار گرفته اند .

چسبی که در مابین تمام این لایه ها ریخته می شود ، بعد از فشار وارد کردن زیاد به شکل جامد باقی می مانند و این هم باعث استحکام  بالاتر لایه ها به همدیگر می شود به همین دلایل است که مقاومت بیشتری نسبت به تخته هایی از نوع یک لایه دارند .

تخته چند لایی در تبریز

انواع تخته چند لایی عبارتند از :

  • تخته های چندلایی دراز تار
  • تخته های چند لایی پهنا تار
  • تخته های چند لایی متعادل شده
  • تختههای چند لایی منطبق شده
  • تخته های چند لایی اختر تار
  • تخته های چند لایی قالبی طرازشده
  • تخته های چند لایی همگن شده .
  • تخته  های چند لایی نا همگنی که همه ی لایه های  آن از یک نوع نخواهد بود و به گونه های بسیار مختلف است .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *