تخته سه لایی ضد آب

تخته سه لایی ضد آب

تخته سه لایی ضد آب چیست؟

تخته سه لایی از به هم چسباندن لایه های نازک چوب ساخته می ش.ند . برای تولید این نوع از تخته ها کنده های چوب را به صورت ورق های نازک چوب برش می دهند و تحت فشار و با استفاده از چسب های مختلف آن ها را به هم می پسبانند . جنس پسب مصرفی در تخته های مختلف متفاوت است در نوع مرغوب این تخته سه لایی از چسب های رزین بهره می برند.  این چسب های با کیفیت در برابر آب مقاوم هستند .در انواع دیگر که کیفیت پایین تری را دارند از موادی مانند خمیر نشاسته , کازیین یا چسب حیوانی برای چسباندن این ورق ها به هم استفاده می شود . این چسب ها از مقاومت کم تری برخوردارند .

تخته سه لایی ممکن است که بیش از سه لایه داشته باشد البته این قاعده کلی که تعداد ورقه های چوبی عددی فرد باشد همیشه رعایت می شود . این لایه ها را به طوری به هم می چسبانند برخلاف رگه های لایه قبلی و عمود برهم باشند . این امر باعث می شود که استحکام این تخته ها افزایش پیدا کند .

تخته سه لایی به عنوان یکی از پرکاربردترین فرآورده های چوبی است و در کارهای مختلف از این تخته ها استفاده می   شود .

انواع تخته سه لایی

  • تخته سه لایی نرم چوب : این تخته ها از چوب درختانی که نرم چوب هستند ساخته می شوند . از این درختان نرم چوب می توان از درختانی مانند کاج و سرو نام برد . تخته سه لایی نرم چوب به نسبت سایر تخته ها دوام و استحکام کم تری دارد و به تبع قیمت پایین تر و ارزان تری نیز دارد .
  • تخته سه لایی سخت چوب : این تخته ها از درختانی که چوب سختی دارند ساخته می شوند . درختانی مانند درختان بلوط , توس و ماهون و … از جمله درختان سخت چوب هستند و تخته سه لایی که که از این درختان ساخته می شود از با ارزش ترین تخته سه لایی موجود در بازار هستند .

کشور های مختلفی این تخته ها را تولید و صادر می کنند . کشورهایی چون روسیه , چین , اندونزی , مالزی و … از جمله این کشور ها هستند . این کشورها با برند های مختلف و تخته های بدون روکش و با روکش را تولید می کنند . هرکدام از این تخته های تولیدی در ابعاد و کیفیت های مختلف هستند و برای کاربرد های مختلف نیز از آن ها استفاده می شوند .

خرید تخته سه لایی ضد آب

شما می توانید با میزان قدرت مالی که دارید این تخته ها را به صورت نو و یا تخته سه لایی دست دوم تهیه نمایید . کیفیت این تخته ها بستکی به کاری که می خواهیم در آن از این تخته ها استفاده کنیم بستگی دارد و برای برخی مصارف از کیفیت پایین تر استفاده می شود و در برخی از مصارف نیز از بهترین کیفیت های این تخته ها بهره می برند .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *