چوب روسی قیمت

چوب روسی قیمت

چوب روسی قیمت

چوب روسی چیست؟

چوب روسی قیمت : گونه هایی متنوع از چوب بتوسط شرکت‌های فعال درزمینه ی صنایع چوبی و کارگاه‌های کوچکتر نجاری در ایران مورد استفادهعموم قرار می‌گیرند.

یکی از پر کاربرد ‌ترین و قدیمی ‌ترین نوع چوب‌های مدارای استفاده در صنعت چوبی، چوب‌هایی است که از کشور روسیه وارد کشورمان می‌شوند و با نام‌هایی بمانند نراد، یولکا، ساسنا و یا حتی به‌ اشتباه چوب های روسی شناخته می‌شوند.

این نوع از چوب ها در بین اساتید و فعالین فن چوب به‌ عنوان چوب های روسی  شناخته شده؛ و این اصطلاح رایج شده و اشتباه از گذشته ای دور تا به امروز کاملا باب شده است.

که در واقع نام چوبی که این فعالین مورد استفاده ی خود قرار می‌دهند روسی نیست! در این نوشتار شما را با جزئیاتی کامل از تنوع چوب‌ های وارداتی از کشور روسیه مانند (نراد، یولکا، ساسنا) آشنا خواهیم کرد. لطفا شما عزیزان با ما در ادامه متن همراه باشید…

چوب روسی قیمت

چوب های روسی چیستند؟

در عمل به هر نوعی از چوب که از کشور همسایه روسیه وارد ایران می‌شود به نوعی چوب روسی می‌گویند. چوب روسی به این شکل معنایی عامیانه‌ ای که ما از آن اسم می‌بریم وجود ندارد.

از کشور روسیه چوب‌ ها و آلات چوبی مختلفی بمانند انواع تخته ها و الوار و … وارد ایران عزیز می‌شود.

گونه‌هایی بمانند راش و بلوط و انواع گونه‌هایی مختلف از درخت کاج و صنوبر و … ولی گونه‌ی درخت های کاج وارد شده از کشور روسیه با توجه به آنکه از ایام کهن وارد ایران می‌شد، خیلی بیشتر مورد توجه و استفاده ی اساتید این فن قرار گرفته است و به همین خاطر به اشتباه به الوارهای وارد شده درختان کاج و صنوبر، چوب روسی نیز گفته می‌شود.

چوب روسی قیمت

چوب نژاد نراد چیست؟

نراد و یا fir با نام علمی (Abides alba) : این چوبها وارداتی بوده که در رنگ های سفید تا سفید متمایل به کرم قهوه‌ای یا مایل به ‌صورتی، راست تار شده و دارای نقوش زیبایی است. چوبی است کاملا سبک، نرم ولی کم دوام و کار با آن بسیار آسان است.

نراد یک نمونه ی از ۴۰ نمونه‌ ی درختان کاج هست. نراد از جمله درختانی است که  بمانند درختان کاج جزء مهم ‌ترین درختها برای تهیه کردن چوب های روسی به‌حساب می‌آید.

این درخت که جزوه گونه ی درختان نرم چوب به شمار می‌آیند و به ‌واسطه قیمتی مناسب و صنعتی بودن آن‌ مورد لطف اساتید قرار گرفته است.

برگ این نوع از درخت نراد سوزنی شکل است و این برگ‌ها در تمام فصول سال سبز خواهند ماند از ایننوع چوب‌ها برای مصارف گوناگونی بمانند کاغذ سازی، ساختن پالت، مبلمان سازی، درب و پنجره ی چوبی، کف پوش ها و دیوار پوش ها، ساختن فریم ساختمانی، دکوراتیو داخلی و بیرونی و…  استفاده می‌شود.

چوب روسی قیمت

چوب نژاد یولکا:

 

نویل یا  Spruce با  نام علمی Picea abies) )

یولکا، اسم گونه‌ ی ” یئل ” که به الفبای روسیه ای  ель و در زبان انگلیسی spruce  و در زبان ترکی ” شیق Şıq ”   نوئل از تنوعات سوزنی برگ هست. این طرح از چوب‌ها از جنس درختان اسپروس هستند و جزو (softwood) نرم چوب ‌ها…گره‌ های نژاد یولکا به‌ صورت نقطه‌ای شده بوده و در طول چوبها به‌ صورت نا هماهنگ تکرار می‌شوند.

جرم حجمی کلی چوبهای روسی نژاد یولکا بین ۰.۴ الی ۰.۴۵ هست .  رنگ در این نوع چوبها سفید متمایل به زرد بوده و از انواع درختان سریع رشد هست به‌ شکلی که می‌توانیم در مزرعه‌ صنایع تولید چوب، به‌ شکل متوسطی در عرض تقریبا ۸ سال از قطر ۳ سانتی تقریباً به ۳۰ سانتی که یعنی ده برابر ضخامت اولیه برسانیم که می‌تواند در تنوع لیست درختان سریع رشد قرار گیرد .

یولکا ها روشن و نرم و درشت بافت تر هستند به طور معمول و اساسا کمی قرمز و صورتی تر و کمی چرب و گاهی درشت بافت و گاهی ریز بافتتر و بسیار سفتخواهند بود .

چوب روسی قیمت

محاسبه ی قیمت الوار های چوب روسی نراد، یولکا، یا ساسنا:

 

محاسبه ی قیمت ها در بیشتر چوب‌های موجود در بازار های چوب، در بیشتر زمانها بر اساس مترمکعبی انجام می‌پذیرد. که معمولاً فروشنده‌ها نیز قیمت‌های مربوطه را در انواع چوب  بر اساس متر مکعب به شما اعلام می‌کنند.  برای مثال محاسبه قیمت یک عدد الوار به متر مکعب طول و عرض و قطر تخته ی چوبی را در قیمت اعلام شده فروشنده ضرب کنید به‌عنوان مثالی برایشما قیمت یک الوار ۶.۳*۱۵*۶   بر طبق متر مکعب ۲.۵۰۰.۰۰۰  تومان به‌ صورت زیر محاسبه می‌شود .

طول * عرض  * ارتفاع ( قطر)

۰۶۳*.۱۵*۶=.۰۵۶۷

۰۵۶۷ * ۲.۵۰۰.۰۰۰  =  ۱۴۱.۷۵۰ به تومان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *