چوب روسی اصفهان

چوب روسی اصفهان

چوب روسی اصفهان

چوب روسی اصفهان اصطلاحی است که برای هر نوع چوب سفید وارداتی از روسیه گفته می شود علت اطلاق آن نیز سردم داری اصفهان در واردات این نوع چوب است.

کاربرد چوب روسی با دیگر واردات مشابه تفاوتی نمی کند، این نوع چوب شامل گونه های متفاوتی چون نراد، نوئل و انواع کاجها می باشد.

اصفهان فعال ترین وارد کننده چوب روسی به ایران است؛ همچنین توزیع و تامین انواع چوب و تخته روسی، مالزی، اندونزی، ایرانی و انواع راش و فروش چوب های خشک شده صنعتی برای ساخت آلاچیق، دکوراسیون ، انواع درب چوبی با چوب های یولکا از دیگر فعالیت های این شهر در زمینه واردات است.

شرکت های فعال در اصفهان در میان رقبای خارجی منطقه خاورمیانه حرف اول را در زمینه تامین و عرضه انواع چوب مورد استفاده برای صنایع مختلف از جمله درب، پارکت، ساخت جعبه و … را میزنند.

برش چوب روسی اصفهان تنها با دستگاه دارای تیغه قوی امکان پذیر می باشد این امر موید استحکام بالای این چوب است

چوب روسی اصفهان از تنوع بالایی برخوردار است: چوب نراد روسی (یولکا، ساسنا)، چوب لمبه روسی، چوب بلوط، چوب راش از نمونه های بارز چوب روسی اصفهان است.

برای خارج کردن چوب از حالت خام و بالا بردن ماندگاری آن از انواع رنگ های ویژه چوب استفاده می شود؛ رنگ چوب سلولزی، رنگ پلی اورتان، رنگ چوب اسید کتولایز، رنگ پلی استر از جمله رنگ های کاربردی در صنعت چوب است.

رنگ ها به دو شیوه پوششی و شفاف روی چوب اجرا می شود: که وجه تمایز این دو در نمایان بودن یا نبودن نقش و موج چوب مشخص می گردد به این نحو که اگر در پایان رنگ کاری موج و نقش و گره چوب بوسیله رنگ پوشیده شده باشد رنگ استفاده شده از نوع پوششی است و اگر فاکتورهای مذکور در پایان رنگ کاری مشخص و واضح به نظر برسد بیانگر شفاف بودن رنگ است.

راهکارهای تعمیر چوب روسی اصفهان؛

روش اول:  در این راهکار ابتدا باید میزان صدمه چوب را بررسی نمود چنانچه شکاف عمیق باشد بیانگر این مطلب است که باید قطعه را از محل بست و اتصالات موجود در آن باز نمود سپس به وسیله چسب چوب شکاف ایجاد شده را پر کرد  و دوباره از نقطه اتصالات اولیه آن را می بندیم پس از آن در محلی دور از فشار قرار داد تا دوباره حالت نخستین خود را پیدا کند.

روش دوم: راهکار بعدی برای حالتی است که صدمه ایجاد شده در قطعه چوبی عمیق نبوده و اصطلاحا امکان صرف نظر از اعمال تعمیرات وجود داشته باشد در صدد تعمیر برآییم. برای این کار ابتدا خمیری مخلوط از مقداری مل، سیریس و گل ماشین -که در صنایع چوب کاربرد دارد- آماده میکنیم و محل شکاف را به وسیله خمیر حاصله پر می کنیم از آنجا که رنگ خمیر با چوب روسی خشک هم خوانی دارد در ظاهر محصول تغییر محسوسی ایجاد نمی نماید اما برای اطمینان می توان پس از خشک شدن خمیر و رفع ایرادات موجود از اسپری کیلر برای هم رنگ شدن ناحیه تعمیر شده با قطعه اصلی استفاده نمود.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *