تخته سه لایی یا سه لایه

تخته سه لایی یا سه لایه

تخته سه لایی یا سه لایه

 

تخته سه لایی یا سه لایه : تخته سه لایی یا سه لایه در واقع زمانی مورد استفاده قرار گرفت که طراحان و مهندسین برای ساخت ماکت ها و طرح های پروژه ها نیاز به چوب داشتن و قطع درختان و آسیب به محیط زیست راه مناسبی نبود پس تصمیم گرفتند از چوب ها و لایه های برش داده شده و نازک را به هم پرس کرده و بچسبانند و استفاده کنند.

برخلاف اسم تخته سه لایی یا سه لایه فقط بصورت سه لایه نمی باشند بلکه از سه لایه بیشتر و در مصارف مختلف متفاوت می باشد و در تمام موارد تعداد لایه ها فرد است.

تخته سه لایی یا سه لایه  دارای انواع مختلف هستند؛ تخته هایی که تمام لایه های آنها از یک نوع چوب ساخته شده باشد همگن هستند، اما تخته هایی که لایه های آنها از چند نوع چوب ساخته شده باشد ناهمگن نام دارند،

زمانی که از تخته های سه لایه استفاده می کنیم در واقع استحکام سازه صددرصد تضمین می شود چون این لایه ها در برابر فشارهای بیرونی بسیار مقاومند.

در کمتر مواردی پیش می آید که تخته سه لایی یا سه لایه دچار انحنا و خمیدگی و تغییر شکل شوند چون اگر فشاری بر این لایه ها وارد شود بین تمام لایه ها تقسیم شده از فشار وارده کاسته و خنثی می شود.

در مناطق شمالی کشور و مناطقی که همجوار دریا هستند و رطوبت در آن مناطق جغرافیایی بیشتر است از چوب های سه لایه استفاده می شود چون رطوبت کمتری را جذب می کنند.

همانطور که اشاره کردیم به دلیل مقاومت و تقسیم فشار و آسیب در بین لایه ها در نتیجه طول عمر این نوع تخته ها بسیار بیشتر از تخته های تک لایه است.

چون تخته های سه لایه و چند لایه را می توان هم بصورت همگن و هم ناهمگن ساخت پس می توان گفت در ساخت این تخته ها تنوع زیادی وجود دارد.

با وجود مزیت هایی که در بالا ذکر شد بدیهی است که قیمت تخته سه لایه و چند لایه به نسبت تخته های یک تیکه گران تر باشد که در مقابل کارایی و خواص آن این تفاوت قیمت چشمگیر نیست.

ابعاد و اندازه تخته های چند لایه و تخته سه لایی به نسبت کارایی و استفاده ابزاری متفاوت است و مهندسان و معماران با توجه به نیاز و موارد مصرف اندازه و قطر دلخواه خود را سفارش داده و تهیه می کنند.

با توجه به تنوعی که در صنعت چوب و طراحی و معماری که با تخته های سه لایی و چند لایه صورت می گیرد وجود دارد در سالهای اخیر از طرفداران زیادی برخوردار شده است.

تخته چند لایی ارزان نام دیگر تخته سه لایی است که مصارف این تخته در کابینت سازی و کفپوش و ام دی اف به دلیل مقاومت در برابر حرارت بسیار زیاد است، این تخته ها در طراحی داخلی منازل و ساخت سرویس مبلمان بسیار پرطرفدار هستند.

تخته سه لایی یا سه لایه در ایران بسیار پرکاربرد هستند به همین دلیل شرکت های صادر کننده به ایران بسیار زیادند که از آن بین می توان به چین، اندونزی، مالزی و روسیه اشاره کرد، در این بین تخته های سه لایه روسی به دلیل کیفیت بسیار بالای آنها مورد استقبال ببیشتری قرار می گیرند.

پلی وود تخته سه لایی یا سه لایه روکش دار که واترپروف یا ضدآب نامیده می شود و بدون روکش یا خام دو نوع کاملا متفاوت از بخته های سه لایی هستند.

نوع دیگری از تخته ها تخته او اس بی نام دارد که از تکه ها و ضایعات ورقه های چوب ساخته می شود، اندازه ها رنگ ها و جنس این تکه ها متفاوت است و محدودیتی برای در کنار هم قرار دادن این تکه ها وجود ندارد و اندازه این تکه ها به طور معمول بین 3-10 سانتیمتر متفاوت است و پهنا و قطر هر کدام یک میلیمتر است.

معمولاً قسمت‌های میانی و سالم چوب با استفاده از دستگاه‌های مخصوص به چیپس‌های چوبی تبدیل می‌شود و این تکه‌ها پس از خشک شدن و در کنار هم قرار گرفتن، با چسب‌های ضد آب اسپری می‌شوند و سپس وارد مرحله پرس‌کاری و به شکل درآوردن تکه ها ودر قالب قرار دادن آنها می شوند.

موارد استفاده از ورق او اس بی:

ساخت مبلمان و درب چوبی ضد سرقت

جعبه‌های بسته بندی

زیرسازی سقف در ساخت خانه های ویلایی

ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی

ساخت کانتینر

پارتیشن و قفسه بندی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *